XII edycja Targów Arms and Security w Kijowie podsumowana
Odbywająca się w dniach 22-25 września wystawa Arms and Security w Kijowie jest największą imprezą krajową, która pokazuje dorobek ukraińskiego, a także światowego przemysłu obronnego. Podczas trwania targów odbyło się wiele konferencji naukowych, seminariów i prezentacji, w tym ze spółką Lubawa S.A., która brała czynny udział w wystawie.
Prawie 200 produktów z zakresu nowoczesnego sprzętu wojskowego zostało zaprezentowanych na stoisku państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom, na którym swoją ofertę przedstawiało wiele różnych spółek zrzeszonych w ramach koncernu, a także pozostających w ścisłej współpracy z Ukroboronprom. Wystawa stanowiła platformę, na której Koncern w pełni zademonstrował swój wielki potencjał. Dyrektor Generalny "Ukroboronprom" Roman Romanow powiedział, że ukraiński przemysł obronny osiąga znacznie wyższy poziom - "W pełni popieramy organizację tej wystawy. Pozwala ona wspieranie i tworzenie nowych powiązań kooperacyjnych z firmami obronnych w Unii Europejskiej, NATO, na rozszerzenie zakresu systemów uzbrojenia, opracowanych i produkowanych przez krajowe przedsiębiorstwa, a także na wzmocnienie współpracy między nimi".
Krajowi producenci zaprezentowali m.in. najnowszy bezzałogowy statek powietrzny UAV, systemy radarowe, opancerzone pojazdy i ich jednostki bojowe, a także broń palną, natomiast z ramienia współpracujących firm zagranicznych, Lubawa S.A. zaprezentowała produkty wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz systemy kamuflażu. Pokazane zostały najnowsze kamizelki kuloodporne oraz szereg wkładów balistycznych, a także hełmy i oporządzenie taktyczne oraz produkty służące do maskowania, w tym nowoczesny kamuflaż mobilny.
Drugiego dnia targów miało miejsce spotkanie przedstawicieli Lubawa S.A. oraz koncernu Ukroboronprom, podczas którego dokonano prezentacji projektu planu biznesowego dotyczącego powstania spółki polsko-ukraińskiej, a co za tym idzie fabryki.
Ukroboronprom opracował nowy program, zgodnie z którym, dzięki współpracy z zagranicznymi spółkami doświadczenia firm zagranicznych są implementowane na Ukrainę, co za tym idzie wdrażane są do produkcji elementy nowoczesnego uzbrojenia. „Współpraca z Lubawa S.A. jest przykładem dla wszystkich firm zachodnich, że jesteśmy otwarci i zapraszamy do współpracy" - powiedział zastępca dyrektora generalnego Ukroboronprom Arthur Heruvimov. Dodał też, że tworzenie wspólnych przedsięwzięć z firmami zagranicznymi, przede wszystkim na celu zaspokajanie potrzeb wojsk ukraińskich w technologie, które nie były wcześniej wytwarzane na Ukrainie. Ponadto, nie mniej ważny jest import i zapewnienie pełnej niezależności od rosyjskich technologii i produkcji. Dyrektor Handlowy Lubawa S.A. Arkadiusz Janicki poinformował, iż spółka joint venture stworzy 200 miejsc pracy. Planowana wydajność to dziesiątki tysięcy sztuk rocznie - firma będzie produkować ponad 40.000 kamizelek kuloodpornych i hełmów, a także dynamiczny multispektralny kamuflaż dla wojska w ilości 5000 oraz tysiące innych produktów oporządzenia taktycznego.
Przypomnijmy, że podczas targów MSPO w Kielcach spółki Ukroboronprom oraz Lubawa S.A. podpisały memorandum o utworzeniu nowej spółki joint venture na Ukrainie.
- Utworzono .