Tematyka, która była poruszana podczas tego spotkania to m.in.: fizykochemia i modyfikacja elastomerów, ich wzmacnianie i sieciowanie, a także materiały i surowce dla przemysłu gumowego, ich badanie i wyrób, a także była mowa o urządzeniach do przetwórstwa i aparaturze badawczej.
Podczas drugiego dnia Konferencji wykład wygłosił przedstawiciel firmy Lubawa - pan Piotr Redlarski. Tematem jego prelekcji było wykorzystanie i kształtowanie specyficznych właściwości elastomerów w przemysłowych procesach technologicznych powlekania i kalandrowania. Prezentacja była oparta na doświadczeniach Spółki, gdyż Lubawa S.A. posiada swój oddział powlekarni w Grudziądzu, który stanowi dobrze zorganizowany dział zorientowany na wszystkie potrzeby rynku. Jest to największa powlekarnia elastomerów kauczukowych w Polsce i jedna z niewielu w Europie, która specjalizuje się w powlekaniu tkanin o nietypowych właściwościach i różnorodnych aplikacjach i kolorach.
Lubawa S.A. - Powlekarnia specjalizuje się w konstrukcjach pneumatycznych. Spółka opracowała nowoczesne makiety pneumatyczne pojazdów wojskowych, szereg łodzi pneumatycznych od małych jednoosobowych pontonów ratunkowych dla lotników, poprzez łodzie desantowe, aż do łodzi ratowniczych typu RIB i pontonów do spływów górskich, a także pneumatyczne, szybkorozstawialne namioty służące za centra dowodzenia i szpitale polowe. Wyrobem sprawdzonym wielokrotnie w czasie akcji straży pożarnej jest skokochron pneumatyczny oraz stale modernizowana pod kątem niezawodności i poprawy właściwości użytkowych kabina dekontaminacyjna. Jedna z misji pokojowych została zabezpieczona produkowanymi w spółce Lubawa wielowarstwowymi kompozytami aramidowymi poprzez zabezpieczenie pojazdów mechanicznych.
Głównym organizatorem 15. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Techniczna Elastomery 2013 był Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników Oddział Elastomerów i Technologii Gumy w Piastowie. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki - Janusza Piechocińskiego. Patronat nad wydarzeniem objęła również Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - prof. dr hab. Barbara Kudrycka.