GROM, Formoza, Lubliniec…
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wzbogaciło się o nową wystawę tematyczną poświęconą polskim siłom specjalnym. 17 listopada 2010 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Zanim uderzył GROM” opowiadającej historię 90 lat istnienia i działań polskich jednostek specjalnych.
Lubawa SA jest jednym z głównych partnerów wystawy.Podczas otwarcia spółka zaprezentowała namiot bazy noclegowej, które są używane przez żołnierzy wojsk specjalnych, a także kilka kamizelek kuloodpornych, które znajdują się już na wyposażeniu operatorów sił specjalnych lub już wkrótce będą. Lubawa jest dostawcą sprzętu ochronnego do niemal wszystkich jednostek specjalnych w Polsce. Wystawę otworzył wiceminister ON Marcin Idzik oraz dowódca Wojsk Specjalnych, generał brygady Piotr Patalong. Uroczystość zgromadziła około pięciuset gości.
Ekspozycja przedstawia historię polskich jednostek specjalnych począwszy od 1918 roku. Przypomina walki o Lwów i wojnę 1920 roku, działania spadochroniarzy w 20-leciu międzywojennym; prezentuje jednostki specjalne na Zachodzie a także działania specjalne na Wschodzie, oddziały dywersyjne AK, działania specjalne partyzantki, a także historię jednostek specjalnych po 1945 roku. W części poświęconej ostatniemu 20-leciu znalazły się eksponaty z działań GROM-u, jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Formoza i 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Dyrektor muzeum Janusz Cisek powiedział, że organizując rocznicowe ekspozycje MWP nie mogło pominąć 20. rocznicy powstania jednostki specjalnej GROM.
"Czujemy tu obecność wszystkich tych, którzy byli i są związani z jednostkami specjalnymi i powietrzno - szturmowymi - żołnierzy, dowódców, twórców jednostek specjalnych i świętej pamięci generała Włodzimierza Potasińskiego" - mówił dowódca wojsk specjalnych generał Piotr Patalong, wspominając swojego tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej poprzednika. Dowódca GROM, płk Jerzy Gut, serdecznie podziękował za zorganizowanie wystawy w imieniu byłych i obecnych żołnierzy oraz wszystkich byłych dowódców jednostki.
Przez najbliższy rok na wystawie można będzie oglądać zdjęcia, mundury wyjściowe i polowe w różnych kamuflażach, kombinezony i podwodne szkicowniki płetwonurków, odznaki poszczególnych pododdziałów, busole, radiostacje, broń palną, noże i inne elementy wyposażenia żołnierzy jednostek specjalnych, w tym wiele skonstruowanej osobiście przez użytkowników, co dodaje całości ekspozycji bardzo szczególnego znaczenia.
- Utworzono .