Skip to main content

Centrum prasowe

Aktualności

Samoloty, śmigłowce… Lubawa SA

Wielkogabarytowy Namiot Pneumatyczny o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych jest oferowany przez Lubawę między innymi Siłom Powietrznym, jako mobilny hangar do przechowywania i napraw samolotów i śmigłowców. Sprzęt testowano także w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, które stanowi zaplecze lotnicze dla studentów Szkoły Orląt.

W czasie otwarcia Muzeum Sił Powietrznych wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślił, że Dęblin, siedziba wojskowej szkoły lotniczej od lat przedwojennych, jest najlepszym miejscem na siedzibę takiego muzeum - Tu jest źródło tej wielkiej tradycji i dumy. Dęblin ma swoją wielką przeszłość, znaczy bardzo dużo obecnie i będzie zawsze znaczył bardzo dużo dla polskich sił zbrojnych – jak dodał komentując uroczystość dziennikarzom. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Sił Powietrznych, co ciekawe marynarz, komandor rezerwy Waldemar Wójcik, muzeum powstało dzięki wsparciu instytucjonalnemu Dowództwa SP ale także ciężkiej pracy pasjonatów i wolontariuszy.

Muzeum ma siedzibę w budynku, gdzie wcześniej znajdowała się sala tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Natomiast na plenerowej wystawie obok budynku o powierzchni 4 hektarów ustawiono samoloty, śmigłowce i sprzęt wojskowy używany przez polskie siły powietrzne na przestrzeni swojej historii. Można tu zobaczyć myśliwce Mig-21 i Mig-23, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe Su-20 i Su-22, śmigłowce, w tym produkowane w Polsce Sm-1 a także całą paletę sprzętu nadal użytkowanego w Siłach Zbrojnych. W plenerze stoją też stacje radarowe, radiolokacyjne i sprzęt wsparcia lotniczego oraz elementy uzbrojenia jednostek obrony powietrznej. W części muzealnej zgromadzono dokumenty, zdjęcia, mundury, elementy wyposażenia lotniczego, sztandary, silniki, awionikę oraz pamiątki lotnicze.

Lubawa SA udostępniła i postawiła na terenie wystawy plenerowej swój Wielkogabarytowy Namiot Pneumatyczny, w którym odbywał się uroczysty koncert oraz koktajl z okazji otwarcia placówki. Spółka zaprezentowała także swój pneumatyczny namiot logistyczny oraz wybrane modele kamizelek kuloodpornych.

Prezes Lubawy SA, Piotr Ostaszewski, był specjalnym gościem zaproszonym na uroczystość przez organizatorów. Towarzyszyła mu grupa handlowców oraz konstruktorów reprezentujących Grupę Kapitałową Lubawa.

Kontakt

tel.: +48 62 737 5777
fax: +48 62 737 5708
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lubawa S.A. ul. Staroprzygodzka 117, 63-400 Ostrów Wielkopolski, NIP 744-00-04-276, REGON 510349127, KRS 0000065741, Prowadzony przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto I Wilda W Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy wynosi 30.054.000 zł i został w całości opłacony, BDO 000010404