Skip to main content

Centrum prasowe

Aktualności

Lubawa SA wspiera strażaków

Dziesięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które poniosły największy wysiłek w udzielaniu pomocy podczas niedawnej powodzi, otrzymało nowe pontony pneumatyczne.

Przekazując nieodpłatnie sprzęt pływający zarząd spółki Lubawa postanowił podziękować strażakom - ochotnikom za ich poświęcenie dla dobra i bezpieczeństwa poszkodowanych w tragicznej powodzi, która nawiedziła południową i środkową Polskę na przełomie maja i czerwca tego roku.

W uroczystości przekazania sprzętu nowym użytkownikom wzięli udział wicepremier Waldemar Pawlak - prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wiceminister Zbigniew Sosnowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant - rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbrygadier Ryszard Dąbrowa oraz Jerzy Maciak - dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Zarząd Lubawa SA reprezentowali Rafał Gębski oraz Karolina Maksymowicz. Uroczystość przekazania pontonów odbyła się 18 czerwca 2010 w siedzibie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Sprzęt, cztery pontony typu Orka oraz sześć pontonów typu Fen, zwiększy możliwości operacyjne jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w województwach lubelskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim i śląskim.


Podczas przekazania sprzętu spółka Lubawa zaprezentowała gościom, strażakom ochotnikom i studentom SGSP najnowsze rozwiązanie przeciwpowodziowe – mobilne zapory wielokrotnego użycia o długości 2,5 metra i średnicy 90 cm. Po napełnieniu wodą powodziową – w czasie około 15 minut przez dwie osoby – zastępują worki z piaskiem o wadze około 10 ton, które mogą zostać napełnione i ułożone przez minimum 20 ludzi w czasie nie mniejszym niż godzinę. O rozwiązaniu z wielkim uznaniem wypowiadali się strażacy, którzy uczestniczyli w akcji powodziowej.

Lubawa SA jest producentem ratowniczych namiotów pneumatycznych i baz logistycznych, które stanowiły mobilne zaplecze służb podczas powodzi. W trakcie działań operacyjnych z asortymentu Lubawy strażacy używali także kombinezonów do pracy w wodzie i kabin dekontaminacyjnych.

 

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymały wsparcie:

 

  • W Województwie Lubelskiem: Bochotnica, Dobre, Janowiec Lubelski,
  • W Województwie Małopolskim: Laskowa,
  • W Województwie Mazowieckim: Czermno, Wiączemin Polski,
  • W Województwie Opolskim: Żywocice,
  • W Województwie Podkarpackim: Trześń,
  • W Województwie Śląskim: Kalety,
  • W Województwie Świętokrzyskim: Ćmińsk.

 

Według danych KG PSP od 17 maja do 16 czerwca 2010 strażacy OSP i PSP uczestniczyli w ok. 72.000 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków powodzi.

 

 

  • Utworzono .

Kontakt

tel.: +48 62 737 5777
fax: +48 62 737 5708
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lubawa S.A. ul. Staroprzygodzka 117, 63-400 Ostrów Wielkopolski, NIP 744-00-04-276, REGON 510349127, KRS 0000065741, Prowadzony przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto I Wilda W Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy wynosi 30.054.000 zł i został w całości opłacony, BDO 000010404