Wsparcie ze środków Unii Europejskiej
Wniosek Lubawy SA o dofinansowanie w wysokości 2 mln zł projektu wdrożenia produkcji balistycznych wkładów polietylenowych oraz budowę laboratorium zajmującego się tą technologią przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną.
Ostateczna lista projektów wspartych przez UE zostanie opublikowana w lipcu br. We wrześniu spółka Lubawa SA zamierza uruchomić pierwszą w Polsce linię produkcji polietylenowych wkładów balistycznych według licencji holenderskiej firmy DYNEEMA BV. Cały projekt szacowany jest na kwotę 4 mln złotych. O dofinansowanie w wysokości połowy wartości inwestycji Lubawa zwróciła się z wnioskiem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziale Wsparcia inwestycji przedsiębiorstw. Obecnej na polskim rynku nie ma producenta wytwarzającego tak nowoczesne wyroby. Jest ich również niewielu na świecie, więc projekt Spółki ma również wymiar szerszy związany z dołączeniem Polski do elitarnej grupy wytwórców super wytrzymałych i niezwykle lekkich osłon balistycznych z polietylenu. Technologia pozyskana od holenderskiej firmy daje Lubawie wyłączność na rynek polski.
Podstawowymi elementami projektu wdrożenia produkcji w Polsce jest zakup prasy hydraulicznej, dostosowanie infrastruktury oddziału firmy w Grudziądzu do jej zainstalowania i uruchomienia i stworzenie laboratorium balistycznego. Zastosowanie polietylenowych płyt balistycznych do kamizelek kuloodpornych oraz pancerzy, profili balistycznych i osłon kuloodpornych na pojazdach specjalnych i wojskowych, samolotach i śmigłowcach a także jednostkach pływających pozwala na założenie przychodów rocznych z tytuły realizowanego projektu na poziomie 10 mln zł. Zapotrzebowanie na lekkie i pozwalające na dowolne profilowanie pancerze oraz osłony balistyczne jest w tej chwili priorytetowe – użytkownicy oczekują zachowania wszystkich możliwości taktycznych sprzętu oraz dynamicznych zdolności człowieka. Właściwości technologii osłon balistycznych DYNEEMA wpisuje się w to zapotrzebowanie doskonale, są one wytrzymałe i mogą zapewnić, że Żołnierz lub operator sił specjalnych będzie mógł mieć lżejsze oporządzenie, a co za tym idzie, wzrasta prawdopodobieństwo bezpiecznego wykonania misji.
Pojazdy zaś będą mogły zachować zdolność do pływania a także będą mogły być opancerzane w sposób skryty dzięki zdolności do wykonywania z polietylenowych płyt kuloodpornych pojedynczych elementów karoserii. Zastosowanie polietylenów do pancerzy lotniczych i jednostek pływających otworzy zupełnie nową jakość w zapewnieniu bezpieczeństwa obsadom statków powietrznych i załóg pływających. O postępach w pracach instalacji prasy w oddziale spółki w Grudziądzu będziemy systematycznie informować. Na zdjęciu: premier Donald Tusk w kamizelce kuloodpornej Raptor oferowanej przez konsorcjum Lubawa SA-Janysport. Kamizelka będzie wkrótce oferowana z balistycznymi wkładami polietylenowymi produkowanymi w Polsce.
- Utworzono .