ALMEX w Albanii

Pierwsze międzynarodowe targi obronne i bezpieczeństwa ALMEX 2010 w Tiranie zgromadziły przedsiębiorców i producentów sprzętu wojskowego i wyposażenia z 27 krajów oraz przedstawicieli NATO.

Albania jest członkiem Sojuszu od roku 2009. W wystawie uczestniczyło wielu kluczowych dostawców z Europy, w tym z Polski, zaś siły zbrojne Albanii zademonstrowały swoje możliwości w trakcie kilku pokazów dynamicznych, w tym na morzu i w powietrzu. Wystawa zgromadziła przedstawicieli armii współpracujących z albańskimi żołnierzami – Chorwacji, Macedonii, Szwajcarii, Norwegii oraz Rumunii.

Lubawa SA zademonstrowała swoją propozycję dla albańskich odbiorców i gości targów z zagranicy w ramach stoiska narodowego, które utworzyło dwanaście firm z Polski. Specjalnymi gośćmi stoiska był między innymi minister obrony Albanii Arben Imami oraz Ambasady RP w Tiranie Irena Tatarzyńska wraz z radcą handlowym oraz polskim attache wojskowym.

Największym zainteresowaniem gości i odwiedzających cieszyły się pneumatyczne systemy namiotowe Lubawy oraz zintegrowane i specjalistyczne kamizelki kuloodporne dla żołnierzy a także policjantów, w tym służących w jednostkach antyterrorystycznych. Duże zainteresowanie sprzętem wsparcia i ochronnym oferowanym przez spółkę okazali przedstawiciele Macedonii, którzy także modernizują własne siły zbrojne oraz policję i straż graniczną. Systemowe kamizelki kuloodporne przykuły uwagę policjantów z Rumunii, którzy poszukują najlepszych rozwiązań dla jednostek realizacyjnych. Wystawę odwiedzili także przedstawiciele innych formacji państwowych Albanii, jak jednostki zajmującej się ochroną rządu i ważnych obiektów użyteczności publicznej, straży pożarnej, oddziałów ratownictwa chemicznego, straży granicznej, ochrony rybołówstwa, służby celnej a także firm ochraniarskich.

ALMEX (Albanian Military Exibition) może być bardzo interesującym forum, gdyż Albania wdraża intensywny program dostosowania własnych sił zbrojnych do wymagań NATO. Polskie firmy biorące udział w wystawie postanowiły zaistnieć na albańskim rynku wspólnie, gdyż asortyment proponowany przez polskich wystawców wzajemnie się uzupełnia i nie stanowi polsko-polskiej konkurencji. Polskie spółki uczestniczące w wystawie wybrały spośród siebie przedstawiciela, Bogdana Jakusza- prezesa spółki Jakusz – i już podczas targów postanowiły występować wspólnie na lokalnym rynku. W obecności Arben Imami, ministra obrony Albanii, przedstawiciel polskiej delegacji, Bogdan Jakusz, podpisał list intencyjny o współpracy na albańskim rynku z organizatorem targów ALMEX, firmą Klik Ekspo Group. Polskie firmy planują za pośrednictwem lokalnego przedstawiciele i z jego pomocą uczestniczyć w rządowych przetargach organizowanych przez ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych.

Targi pod auspicjami Ministerstwa Obrony Albanii zgromadziły od 28 do 30 października 2010 w Tiranie firmy dostarczające uzbrojenie dla sił lądowych, marynarki i lotnictwa, odzież i wyposażenie specjalistyczne, paliwa, systemy komunikacyjne i technologie informatyczne do zastosowań wojskowych, ekologiczne systemy do dezaktywacji i utylizacja paliw, amunicji a także broni, producentów artykułów medycznych, wyposażenia dla policji i służb ochrony oraz straży granicznej. Byli też producenci sprzętu ratunkowego i ratowniczego a także dostawcy zaplecza logistycznego dla sił zbrojnych i służb państwowych.

  • Utworzono .

Kontakt

tel.: +48 62 737 5777
fax: +48 62 737 5708
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lubawa S.A. ul. Staroprzygodzka 117, 63-400 Ostrów Wielkopolski, NIP 744-00-04-276, REGON 510349127, KRS 0000065741, Prowadzony przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto I Wilda W Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy wynosi 21 854 000 zł. i został w całości opłacony