Skip to main content

MSPO 2010

Podczas 18 Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Lubawa SA zaprezentowała całą gamę wyrobów już znanych, ale hitem były najnowsze propozycje.

Wielkie zainteresowanie wzbudziła makieta pneumatyczna kołowego transportera opancerzonego Rosomak, nowe kamizelki kuloodporne opracowane na podstawie zupełnie nowej technologii, osłony balistyczne, a także wspólne przedsięwzięcia kooperacyjne z Wojskową Akademią Techniczną. Lubawa zaprezentowała także nowy namiot szybkorozkładalny oraz wał przeciwpowodziowy, który w zastosowaniach wojskowych może służyć także jako zbiornik na wodę o pojemności 10 000 litrów.

Spółka Lubawa podczas MSPO 2010 (6-9 września 2010) pokazała w Kielcach pięć różnych namiotów (w tym pneumatyczne z bazy mieszkalnej, namiot ratowniczy oraz Air Pub), kilkadziesiąt różnych kamizelek kuloodpornych kamuflowanych i modułowych zewnętrznych począwszy od już znanych rozwiązań, po najnowsze konstrukcje systemowe o nazwie Reccon proponowane operatorom sił specjalnych, w tym Gromu, Morskiej Jednostki Działań Specjalnych Formoza i Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. Zaprezentowano szereg najnowszych płyt balistycznych z polietylenów i ceramiki, a także połączenia różnych materiałów w warstwach zapewniających jeszcze lepsze wartości ochronne. Wraz z WAT pokazano pneumatyczne opancerzone pływaki dla KTO Rosomak oraz nowe panele ochronne dla pojazdów wojskowych.

Największym zainteresowaniem cieszyła się makieta KTO Rosomak zbudowana według polskiej normy obronnej dla maskujących makiet pneumatycznych. To absolutne novum w myśleniu o bezpieczeństwie naszego kraju. Lubawa wróciła do koncepcji i rozwiązań, których jest beneficjentem po przejęciu oddziału firmy w Grudziądzu. To tam w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych eksperymentowano z pneumatycznymi makietami do maskowania sprzętu. Powstały wówczas makiety czołgów T-72 i bojowych wozów piechoty. Ostatnia makieta – samochodu Star-299 – powstała w 1997 roku. Na eksperymentach jednak skończono, tymczasem potrzeba podnoszenia zdolności maskowania sił i dezinformacji rozpoznania przeciwnika jest jak najbardziej aktualna. Powrót do pac nad koncepcją zapowiedział wiceminister obrony do spraw modernizacji i uzbrojenia Marcin Idzik oraz szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Cieniuch.

Zaprezentowano także nowatorskie rozwiązanie technologiczne – zestaw monitoringu stanu żołnierza i jego otoczenia, który ma stać się elementem Żołnierza Przyszłości. Zestaw będzie rozwijany i integrowany z kamizelkami kuloodpornymi opracowywanymi w firmie jako odpowiedź na zapotrzebowanie żołnierzy na polu walki XXI wieku.

Zarząd spółki oraz handlowcy odbyli szereg obiecujących spotkań i rozmów, kontynuowali negocjacje z klientami oraz prezentowali najnowsze wyroby. Lubawa prezentowała swoje pomysły i idee maskowania na konferencji zorganizowanej wraz ze spółką Miranda.

  • Utworzono .

Kontakt

tel.: +48 62 737 5777
fax: +48 62 737 5708
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lubawa S.A. ul. Staroprzygodzka 117, 63-400 Ostrów Wielkopolski, NIP 744-00-04-276, REGON 510349127, KRS 0000065741, Prowadzony przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto I Wilda W Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy wynosi 30.054.000 zł i został w całości opłacony, BDO 000010404